АктуелноВидеаВидеоОхрид

(ВИДЕО) Петар Маркоски го освојува светот – настапи во Ватикан пред папата Франциск

Светско, а наше. Охриѓанецот Петар Маркоски го освојува светот! Со својата виолина настапи во Ватикан пред папата Франциск. Пред Папата  за “World Day Of The Poor” ги изведе Hallelujah и Ave Maria.

Настанот се оддржа на 19ти Ноември во “Paul VI Audience Hall” – Ватикан, каде беше организиран ручек и музички дел од повеќе артисти.

„Ја имав честа да бидам најавен како единствениот Македонски музичар кој настапил пред Папата Францис, најава која беше дадена на самиот настан и секако на сите Италјански телевизии меѓу кои и најпознатата Rai 1“, истакна Маркоски.

Поврзани вести…

(ВИДЕО) Петар Маркоски: Уметниците и спортистите се најдобрите промотори на својата држава, ја имам таа привилегија во Охрид да црпам непресушна енергија и инспирација

(ВИДЕО) Охридскиот и Македонски заводник на виолина Петар Маркоски, овој пат ја изведе Şıkıdım, Dudu, Kiss Kiss

(ВИДЕО) Петар Маркоски, охриѓанец со светска слава, најновото видео „I WILL SURVIVE“, со Бенедета Карета