Главни теми

Наш избор

Видео

Скопје1.мк

(ФОТО) Пријателот од Груевски кој го посетуваше во Будимпешта, доби отказ од Царинската управа

Александар Трајковски, пријателот на екс премиерот Никола Груевски, кој е советник од ВМРО-ДПМНЕ во Општина Гази Баба, доби откaз од работа од Царинската управа. Трајковски...

Дали албанскиот јазик станува задoлжителен за основците од септември?

Дали албанскиот јазик станува задoлжителен за основците, ова е прашањето кое редакцијата на „Инфомакс“ му го поставило на заменик министерот за образование во ocтавка, Петар...

Три лица киднапиpaле директор на училиште во Прилеп и го измaчувале со електрошокови

Киднапиpaње во Прилеп. Се обелоденува голем инцидeнт кој случил пред речиси еден месец во училиштето „Ѓорче Петров“ во Прилеп.  Директорот на училиштето С.Ѓ. додека бил...

Јована од Фчерашни замина со Тевдовски од финансии

Портпаролката на Министерството за финансии, која претходно беше водителка на сатиричната емисија Фчерашни новости заминува од функцијата, по разрешувањето на министерот Драган Тевдовски. “Денеска Собранието...

Инспекциските служби во Охрид констатирале над 1000 дивоградби, од нив 409 лоцирани во заштитен појас

Општина Охрид констатирала дека во градот има над 1000 дивоградби, за кои инспекциските служби имаат констатирано прекршувања. Од нив, вкупно 409 се лоцирани во заштитен...

Свет

Борисов: „Нашиот херој Гоце Делчев, како и хероите како него, наместо да нѐ обединуваат, стануваат јаболко на раздорот“

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на меѓународниот економски форум во Пловдив, говорејќи за односите со Македонија, тој рече дека наместо да нѐ обединуваат, хероите како Гоце...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА) Татко и ќерка се удавиле прегрнати додека се обидувале да ја преминат границата

Фотографијата е речиси неподнослива, но на брутален начин ја прикажува драмата на мигрантите на границата помеѓу Мексико и САД. Татко и ќерка се удавиле во...

Паника на познатото хрватско летувалиште – евакуирани 80 луѓе, поради истекување опасен плин

Ситуацијата во хрватскиот град Раб е опасно поради истекување опасен плин поради што и дел од градот е евакуиран, јавија хртавски медиуми. Засега нема најава...

Крвава пресметка на Малта, помеѓу двајца Срби, едниот се бори за живот, другиот никаде го нема

Србин се обидел да убие сонародник во Бугиба во Малта, пренесуваат српските медиуми.  Според неведеното , Србин целиот крвав , со убодни рани, влегол во...

Ципрас ги смета за „слабост” сондажите за гас на Турција на Кипар

Грчкиот премиер Алексис Ципрас рече дека турското дупчење во водите каде што Кипар има ексклузивни економски права е „знак на слабост”. Ципрас предупреди за „сериозни...

За изборите во Албанија в недела ќе бидат ангжиран над 12.000 полицајци

Повеќе од 12.000 припадници на албанското Министерството за внатрешни работи ќе бидат ангажирани на денот на локалните избори,30 јуни, од нив околу 7.000 непосредно на...

Видео

(ВИДЕО) Два мотоцикли и два автомобили предизвикаа судар на влезот во Охрид

ва мотоцикли и два автомобили со странски регистарски таблички предизвикаа сообраќајна несреќа на влезот од Охрид од страна на Кичево. Возилата управувани од странци се...

(ВИДЕО) Дефектен автобус сна Галеб го блокира сообраќајот кај болницата

Автобусот се расипа во самиот кружен тек кај болницата и предизвика проблеми во сообраќајот. Нервозите и проблемтие траеја додека не дојде шлеп службата да го...

(ВИДЕО) Во постарите е мудроста !

Погледнете како Драги  Стефанија (1933 - 2019 ) во 2015 година им реши голема дилема на власта и медиумите кои не знаеја како да поминат...

(ВИДЕО ИНТЕРВЈУ) Стефаноски: Достигнавме бројката од 1 милион гости годишно, што значи имеме напредок, но сепак сме многу далеку

Успех за почит. „DMC Balkans Travel & Events“,најдобар тур оператор на „World Travel Awards“. Младиот, амбициозен и неуморен Филип Стефаноски менаџер на „DMC Balkans Travel...

(ВИДЕО) Сообраќајка кај Мислешево го отежна сообраќајот

Утрово сообраќајна несреќа кај струшкото село Мислешево предизвика отежнато движење на овој патен правец кој со месеци е во фаза на реконструирање и сообраќајот се...

Close