Главни теми

Наш избор

Видео

Скопје1.мк

(ВИДЕО) Охриѓани си ја вратија некогашната „Градска плажа“

Градот е преполн, концертно туристичкиот шпиц е во полн ек. Денес „Кеј Македонија“ во Охрид овие денови е претворен ( или вратен како што си...

Ohrid1.com со 401.801 посети и 535.869 прегледани содржини во јули и натаму најчитан охридски портал

Според аналитиката на „Гугл“ порталот Ohrid1.com во јули бил отворан 401.801 пати и на него се прегледани 535.869 содржини. Овие кликови ги направиле 134.884 корисници...

ОХРИД ПРЕД СЕ: Не сме за УНЕСКО по секоја цена !

„ОХРИД ПРЕД СЕ“ единствен субјект кој не е за останување во УНЕСКО по секоја цена. Владо Чингоски од граѓанската иницијатива „Охрид пред се“ вели дека...

(ФОТО) Времето кога во Охрид доаѓаа шеици од Кувајт

Стружанецот Димитрие Дарчулоски на ФБ страната „Охрид слики од минатото“ објави ретки фотографии од посетата на Охрид на шеикот од Кувајт, Ел Габар ел Сабах....

(ВИДЕО) Дрвце нинка од коренот на старото пресечен одрво кај поштата во Охрид

Дали ќе израсти ново дрво на местото на пресеченото или некој ќе го скрши малото гранче кое може да се претвори во големо дрво ?...

Свет

И компанијата „Волт Дизни” со одлука за задолжителна вакцинација на вработените

„Волт Дизни” стана најновата американска компанија што објави дека ќе бара целиот персонал да биде вакциниран против коронавирус, по слични најави од Гугл и Фејсбук....

(ВИДЕО) Големи пожари беснеат кај Валона – порталот News1.al јавува дека пожарите се шират

Пожарот во Карабурун се заканува да напредува кон населените области. Се дознава дека стрмниот терен им оневозможил на пожарникарите да интервенираат од земја. Министерот за...

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд, вклучувајќи го и третиот по...

Голем шумски пожар во северозападна Финска

Пожар што веќе шести ден гори во северозападна Финска опустоши повеќе од 300 хектари шума. Пожарот избувна на 26 јули на околу 25 километри јужно...

Властите испраќаат војска на улиците во Сиднеј за контрола на „локдаунот“

Австралиските власти испратија стотици војници во Сиднеј да помогнат во спроведувањето на заклучувањето воведено поради ширењето на вирусот, пишува Би-би-си. Војниците ќе поминат обука за...

Прв случај на коронавирус во Пекинг по шест месеци

Пекинг вчера го забележа првиот случај на коронавирус по речиси шест месеци или првиот случај по 179 дена, пренесува Си-ен -ен. Во тој град денеска...

Видео

(ВИДЕО) Кој рече дека во Охрид нема воз?

Охрид во шпицот на туристичката сезона. Градот нуди забава за сите од најмладо до најстаро. Но, не изненади што објективот на Охрид 1 сними и...

(ВИДЕО) Охриѓани си ја вратија некогашната „Градска плажа“

Градот е преполн, концертно туристичкиот шпиц е во полн ек. Денес „Кеј Македонија“ во Охрид овие денови е претворен ( или вратен како што си...

(ВИДЕО) Големи пожари беснеат кај Валона – порталот News1.al јавува дека пожарите се шират

Пожарот во Карабурун се заканува да напредува кон населените области. Се дознава дека стрмниот терен им оневозможил на пожарникарите да интервенираат од земја. Министерот за...

(ВИДЕО) Марко го оствари својот предизвик: Денешното пливање го посвети на својата мајка

Марко го оствари својот предизвик: "Ова пливање го посветувам на мојата мајка", вели Марко.   Младиот охридски херој Марко Пејчиновски денеска доплива до брегот на Охридското...

(ВИДЕО) Охрид преполн, колони возила на сите улици

Традиционално околу 2 август Охрид го доживува шпицот на сезоната. Погледнете како изгледа сообраќајот на улиците „Карпош Војвода“ и АСНОМ ова претпладне: https://www.youtube.com/watch?v=kYksW9BcVbs  

Close