Последни ВестиСвет

СЗО предупреди дека омикрон е опасен вид на коронавирус

Сојот омикрон на коронавирусот кој се шири со брзина каква што светот не го видел од почетокот на пандемијата, „останува опасен вирус“ дури и ако предизвикува поблаги симптоми, предупреди генералниот секретар на Светската здравствена организација. Тедрос Аданом Гебрејезус. „Иако омикрон предизвикува поблаги симптоми од делта која беше доминантната варијанта досега, тој останува опасен вирус, особено за оние кои не биле вакцинирани“, рече тој. Омикрон, кој првпат беше идентификуван во јужниот дел на Африка на крајот на ноември 2021 година, се прошири низ целиот свет, а огромен број луѓе се заразени со тој вид.

извор/фото: Слободна Европа