Наш избор

Наш ИзборНаш изборОхрид

ОК ВМРО ДПМНЕ: Св. Климент Охридски е нашата водилка во ова време-невреме кога ни се негира минатото, кога треба да си ги зачуваме идентитетот, јазикот и Македонија

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид по повод 8 Декември - Свети Климент Охридски положи свежо цвеќе пред споменикот на Патронот...

АктуелноНаш ИзборНаш изборОхрид

Доделени наградите од литературниот конкурс посветен на Св.Климент Охридски

На пригодна свеченост која се одржа денеска на охридскиот плоштад, градоначалникот Кирил Пецаков ги додели наградите од Литературниот конкурс кој...

АктуелноНаш изборНаш ИзборОхрид

(ВИДЕО) Камбаните од Св.Климент оддекнуваат над балканскиот Ерусалим долж белото езеро

Во чест на празникот од големиот Охридски Архиепископ, Свети Климент Охридски, утрово оддекнуваат камбаните од неговиот храм распослан на Плаошник,...

АктуелноНаш изборНаш ИзборОхрид

Охрид – легитимниот наследник на античкиот Лихнидос е и ќе биде моја најголема инспирација, вели Нина Ангелоска во интервју за Охрид1

Уметник со висок стил, перфекција, желба да се предочи реалноста пред очите на гледачот. Младата охриѓанка Нина Ангелоска се повеќе...

Наш ИзборНаш изборОхрид

Левица: 503,500 денари потрошени за богати софри и вино, иако Општината има долг од 22 милиони евра

Во време на голема економска криза кога обичниот граѓанин не може да ги подмири основните потреби, градоначалникот Пецаков по стапките...

АктуелноНаш ИзборНаш изборОхрид

(ФОТО) Советникот Божиновски говореше на промоцијата на капиталното дело Книга за светите браќа Климент и Наум Охридски“, од авторите проф. д-р Димитар Пандев и Славе Ѓорго Димоски

Во рамките на чествувањата посветени на патронот на градот имав чест на свечена промоција да говорам за едно вредно книжевно...

1 2 169
Page 1 of 169