News1.mk

ЕУ и САД го оживуваат повторно дијалогот помеѓу Белград и Приштина

Оваа недела, за прв пат во поновата историја, ЕУ и САД ќе имаат свои специјални претставници во заедничка посета на Приштина и Белград, што аналитичарите го оценуваат како недвосмислен обид на западните сили да ги започнат преговорите меѓу двете страни од мртва точка. . Во прилог на ова се појави моделот на „источна Белгија“ како предлог за организација на Заедницата на српските општини.

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина Мирослав Лајчак и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар пристигнаа денеска во Приштина каде првично ќе разговараат со претседателката Вјоса Османи и премиерот Албин Курти, соопшти Канцеларијата на ЕУ во Приштина.

По тридневната посета на Приштина, според плановите Лајчак и Ескобар одат во Белград, каде што ќе останат до 4 февруари и ќе се сретнат со српските претставници во врска со продолжувањето на дијалогот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, делегацијата на ЕУ во Белград.

Бидејќи ЕУ и САД во последно време немаа толку високи претставници во заедничка посета на Приштина и Белград, ова доаѓање на Лајчак и Ескобар на Балканот предизвика големо внимание во регионот.

извор/фото: агенции