13 лица го загубија животот во сообраќајки во Кина

Во сообраќајни несреќи во централна Кина животот го загубија најмалку 13 лица, а десетина се повредени, додека милиони семејства се враќале дома по празникот Лунарна Нова година. Пет лица загинаа утрово во 5 часот во верижен судир во кој учествувале 23 возила во близина на градот Анчинга во провинцијата Анхуи. Втората несреќа се случила три […]

The post 13 лица го загубија животот во сообраќајки во Кина appeared first on Скопје1.мк.

Во сообраќајни несреќи во централна Кина животот го загубија најмалку 13 лица, а десетина се повредени, додека милиони семејства се враќале дома по празникот Лунарна Нова година.

Пет лица загинаа утрово во 5 часот во верижен судир во кој учествувале 23 возила во близина на градот Анчинга во провинцијата Анхуи.

Втората несреќа се случила три часа подоцна во близина на главниот град на провинцијата Хефеи кога минибус се судрил со патничко возило.

Во два верижни судири во кој имало најмалку 100 возила животот го загубија две лица, а 50 се повредени, од кои 10 се со тешки телесни повреди.

Провинциите Гуиџу и Анхуи се погодени од снег и леден дожд поради што автопатите биле лизгави.

 

 

The post 13 лица го загубија животот во сообраќајки во Кина appeared first on Скопје1.мк.

Close