Наш ИзборНаш изборСвет

Силен земјотрес ја погоди Турција

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди централна Турција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки институт (EMSC).

Земјотресот се случил на длабочина од осум километри, додава EMSC.

Епицентарот на земјотресот бил на 19 километри североисточно од градот Турхал, кој има околу 110.000 жители.

Засега нема информации за евентуална материјална штета.

 

telegraf.rs