АктуелноОхрид

Кривична пријава за жител од Радовиш – на Фејсбук постирал коментар со што промовирал и поттикнувал омраза против одредена група граѓани

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 58 годишен жител од Радовиш поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски системи“. Тој, на 03.08.2022 година, по објавен текст на портал поставен на социјалната мрежа Фејсбук, постирал коментар со што промовирал и поттикнувал омраза против одредена група граѓани.

извор: СВР Охрид