АктуелноНаш ИзборНаш изборОхрид

Претседателот Пендаровски официјално поканет од директорката Поповиќ на свеченото отворање на 62-то издание на Охридско лето

Директорката на НУ „Охридско лето“, Проф. Наташа Поповиќ официјално го покани Генералниот покровител на фестивалот „Охридско лето“, Претседателот на РСМ, Стево Пендаровски, на свеченото отворање на 62-то фестивалско издание.
„Охридско лето“ на 12 јули годинава на Античкиот театар ќе биде отворено со четирите светски познати тенори од Италија, Алесандро Косентино Де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини под диригентската палка на Лоренцо Бицари и придружувани од Оркестарот на Националната опера и балет.
НУ Охридско лето