АктуелноНаш изборНаш ИзборОхрид

Денеска во Охрид 13 новозаразени од КОВИД 19

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.290 теста, а регистрирани се 324 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 207, Битола – 19, Прилеп – 17, Охрид – 13, Куманово – 11, Кавадарци – 9, Тетово и Велес – по 6, Неготино – 5, Кичево и Гевгелија – по 4, Гостивар, Струмица, Кочани, Виница и Кратово – по 3, Струга и Крива Паланка – по 2, Ресен, Радовиш, Валандово и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број позитивни (324), регистрирани се 49 реинфекциии.

Регистрирани сe 287 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 175, Битола – 24, Велес – 18, Прилеп – 16, Кавадарци – 9, Куманово – 8, Гостивар – 6, Охрид, Струмица и Кочани – по 4, Тетово и Неготино – по 3, Кичево, Гевгелија, Виница, Струга и Ресен – по 2, Кратово, Крива Паланка и Штип – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирано е едно починато лице од Велес (70), починато е во болнички услови.

Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително се пријавени две починати лица од: Кичево (75) и Ресен (83). Починатите се пријавени на 4.3. и на 5.3.2022 година. Пријавените лица се починати во домашни услови.

Од вкупно регистрираните починати лица (3), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

 

МЗ