ВидеаВидеоНаш ИзборНаш изборСвет

(ВИДЕО) Голем пожар во Копенхаген: Гори зградата на поранешната берза

Една од најстарите згради во Копенхаген е во пламен, а нејзиниот иконски врв се урна.

Пожарот што започна во вторникот во бакарниот покрив на Старата берза од 17 век, или Берсен, се прошири на поголем дел од зградата, а делови од покривот исто така се урнати, изјави портпаролот на пожарникарите Јакоб Вестед Андерсен. Пожарот првпат бил пријавен во 7,30 часот.

„Работата за гаснење е многу тешка“, рече Вестед Андерсен, додавајќи дека има делови од зградата во кои пожарникарите не можат да влезат бидејќи е премногу опасно.

Причината за пожарот не е веднаш позната.

Зградата, која се наоѓа веднаш до палатата Кристијансборг каде се наоѓа парламентот, е популарна туристичка атракција. Нејзиниот карактеристичен шпиц, во облик на опашки на четири змејови, испреплетени заедно, достигнува висина од 56 метри.

Огромни наноси од чад се издигнаа над центарот на Копенхаген и беа видени луѓе кои брзаат внатре во зградата за да ги спасат сликите.

„Ова е нашиот Нотр дам момент“, изјави вицепремиерот Троелс Лунд Поулсен, опишувајќи го пожарот.

Данскиот министер за култура Јакоб Енгел-Шмит рече дека е „трогателно“ да се види како минувачите им помагаат на службите за итни случаи „да спасат уметнички богатства и иконски слики од запалената зграда“.

Брзата помош е на местото на настанот, но нема извештаи за жртви. Припадниците на армиската единица се распоредени да ја блокираат областа, а помага и данската агенција за управување со вонредни состојби.

Зградата беше обвиткана во скелиња. Покривот, ѕидарството, песочник и шпицот на Берсен – изграден во 1615 година и кој се смета за водечки пример на холандскиот ренесансен стил во Данска – се реновираше, соопшти данската стопанска комора која се пресели во зградата по заминувањето на берзата на Копенхаген во 1974 година.

Шефот на комората, Брајан Микелсен, беше меѓу оние кои помогнаа да се изнесат слики од зградата. „Тоа е национална катастрофа“, им рече Микелсен на новинарите.

Соседната палата Кристијансборг изгоре во неколку наврати, а неодамна во 1990 година избувна пожар во анекс на данскиот парламент, познат како Proviantgaarden. Сепак, Старата берза преживеа недопрена.

Тој анекс, кој се наоѓа во блокот зад Старата берза, беше евакуиран како мерка на претпазливост, како и различни министерства на улицата зад запалената зграда.

Покрај сместувањето на Стопанската комора, Старата берза се користи за гала вечери, конференции, забави и други настани.