АктуелноНаш ИзборНаш изборОхрид

Денес се празнува Светиот великомаченик Теодор Стратилат

Драгоценоста на маченичкиот подвиг зависи од величината на богатството што ќе го напушти христијанинот примајќи страдање наместо тоа богатство, како и од величината на страдањето што ќе го поднесе заради Христа.

Свети Теодор, римски војвода, во војската на царот Ликиниј и градоначалник на градот Хераклеја, ја презре својата младост и убавина и војводскиот чин и царската милост и наместо тоа на себе прими страшни маки заради Христа. Беше биен, прими шестотини удари по грбот и петстотини по стомакот, потоа го подигнаа на крст и го издупчија со стрели.

На крајот го убија со меч. Сето тоа го претрпе зашто Свети Теодор Го љубеше Христа над сè на светот. Го презре глупавото суеверие на царот Ликиниј, ги урна сребрените и златни идоли и парчињата од нив им ги раздаде на сиромасите; мнозина ги обрати во верата Христова и го повика самиот цар Ликиниј да се одрече од идолите и дcadena seguridad para moto škare za plastične cijevi nike daybreak uomo tapis de reception gonflable raptor comprar fatos de treino adidas baratos converse blanche et doré Purchase college team jerseys at a discounted price and of high quality basket léopard femme hängemattengestell preisvergleich adidas yeezy shoes babyphone mit alexa verbinden cadena seguridad para moto converse blanche et doré brandon aiyuk jersey youth converse lugged beige а поверува во единствениот жив Бог.

За време на мачењето Свети Теодор непрестајно говореше: „Слава Ти, Боже мој, слава Ти!“ Пострада на 8 февруари 319 година во три часот попладне и се пресели во Царството Христово. Се смета за заштитник на војниците што го повикуваат на помош.

Неговите чудотворни мошти ги пренесоа од Евхаити во Цариград и ги погребаа во црквата Влахерна.

 

 

Denovi.mk