АктуелноВидеаВидеоНаш ИзборНаш изборОхрид

(ВИДЕО) Вистинска драма се случувала во Охридско Езеро – Полицијата со детали за акцијата во која извлекоа едрилица

Полицијата излезе со детали по вчерашната акција во која спасила пет лица од едрилица која плутала на езерската површина , во моменти кога започна невремето.

На (19.08.2023), постапувајќи по пријава дoбиена околу 19 часот во СВР Охрид дека во водите на Охридското Езеро, сопственик на пловен објект-едрилица, на која покрај него се превезувале уште четири лица, изгубил контрола поради невремето и поради кршење на крмен лист, полициски службеници на Полициската станица за граничен надзор„Охридско Езеро” веднаш излегоа на терен и околу 19.25 часот ја пронајдоа едрилицата на околу 7000 метри од брегот на езерото, во близина на границата со Република Албанија.

Н.Б. (55) од Охрид, кој ја управувал едрилицата заедно со другите лица кои се превезувале на неа се спасени и безбедно пренесени до Полициската станица за граничен надзор „Охридско Езеро” во добра здравствена состојба, без повреди.