(ВИДЕО) Силниот дожд ја поплави улицата Кленоец во Охрид – Ohrid1
четврток, февруари 22, 2024
Uncategorized

(ВИДЕО) Силниот дожд ја поплави улицата Кленоец во Охрид

Силниот дожд кој попладнево го зафати Охрид ја поплави улицата Кленоец.

 

 

метеоролозите неколку денови најавуваат дека во попладневните и вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, наместа со услови за појава на невреме.

Според најавата на УХМР, под влијание на влажен бран в петок и в сабота времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со обилни врнежи од дожд (над 20 литри на метар квадратен) и значителен пад на температурата.

Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со силни електрични празнења, појава на град и засилен ветер.

В недела ќе има повремени врнежи од дожд, а од понеделник ќе биде постабилно со постепен пораст на дневните температури.

Следните три дена минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 21 степен, а максималната од 21 до 32 степени.

видео: Охрид 1