АктуелноНаш ИзборНаш изборОхрид

Охрид домаќин на 9-тото Светско првенство во шах за слепи и слабовидни лица

Шаховската игра претставува симбол за борбата во животот и сите препреки и искушенија со кои се соочува човекот во него.
Општина Охрид со целосна поддршка за Првенството кое е во организација на Националната Спортска Федерација за слепи лица.
На првенството учествуваат 16 најдобри репрезентации од последната Шаховска Олимпијада за слепи и слабовидни лица, меѓу кои и Шаховската репрезентација на Македонија, информира на својата ФБ објава советникот Перчо Божиноски.