АктуелноНаш ИзборНаш изборОхрид

Утре нови цени на нафтените деривати

Утре Регулаторната Комисија за Енергетика на редовна седница се очекува да ја објави новата цена на горивата по која ќе се точат нафтените деривати во малопродажбата од вторник наутро.

Во моментов на светските берзи забележаное позначително намалување на цената на суровата нафта кое се случи викендов, а би требало да се одрази и на малопродажните цени.

Во моментов малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 111.5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 за 113,5, додека пак ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 109,5 денари.

 

telma.mk