АктуелноРегион

Откажана посетата на Лавров во Белград

Најавената утрешна посета на Сергеј Лавров на Белград доби контури на политички трилер со елементи на „дипломатија под маса“, пишуваат „Новости“.

Како што неофицијално дознава „Новости“, доаѓањето на високиот гостин од Москва е под големо прашање, бидејќи Црна Гора, Северна Македонија и Бугарија го забранија прелетот на неговиот авион.

Тоа на дело ги потврди зборовите на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој јавно објави дека работите се комплицирани во врска со планираното доаѓање на министерот за надворешни работи на Руската Федерација.

Поради новонастанатата ситуација, Вучиќ утре ќе се сретне со рускиот амбасадор Александар Боцан-Харченко.

 

новости.рс