Свет

Силна експлозија во зграда во Мадрид, најмалку 17 повредени лица

Во силна експлозија што денеска одекна во четирикатна станбена зграда во центарот на Мадрид се повредени најмалку 17 лица, а како што соопштија службите за итни случаи, се трага по уште две исчезнати лица.

Видеото објавено од градот Мадрид покажува како болничарите ги третираат повредените на местото на настанот во луксузната населба Саламанка, додека полицијата и пожарникарите ги опколува улиците преполни со стакло и отпад.

 

Радио Слободна Европа