Наш ИзборНаш изборСвет

Иран успешно лансирал втор воен сателит во орбитата

Иран соопшти дека успешно го лансирал својот втор воен сателит додека разговорите за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Техеран и големите сили достигнаа критична точка.

„Вториот воен сателит на Иран наречен Нур-2 е лансиран во вселената со ракетата Касед на воздушното вселенско крило на Револуционерната гарда и успешно поставен во орбитата на 500 километри над Земјата“, објави официјалната новинска агенција ИРНА на 8 март.

 

извор/фото: Радио Слободна Европа