АктуелноОхрид

Кривична пријава за Охриѓанец, на социјална мрежа постирал коментар со кој ширел омраза и повикувал на насилство

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 51 годишен Охриѓанец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста по пат на информациски систем“. Тој, на 23.08.2021 година на социјална мрежа постирал коментар со кој ширел омраза и повикувал на насилство.