АктуелноОхрид

Возачи управувале моторни возила под дејство на алкохол тие се исклучени од сообраќај, одземени им се возачките документи

На 28/29.12.2021 година од 21 до 02 часот, на подрачјето на Охрид, извршена е засилена акциска сообраќајна контрола. Притоа, полициските службеници затекнале 03 возачи кои управувале моторни возила под дејство на алкохол. Тие се исклучени од сообраќај, одземени им се возачките документи и поднесени им се соодветни платни налози. СВР Охрид, во пресрет на празниците, ќе ги интензивира сообраќајните контроли на целото подрачје, со цел зголемување на сообраќајната безбедност. Апелираме до сите учесници во сообраќајот, а пред сѐ до возачите да се придржуваат до сообраќајните прописи и да ја прилагодуваат брзината према условите и состојбите на патиштата.