Жестоки борби меѓу Курдите и ИСИС во Сирија

Жестоки борби водат арапско-курдската коалицја која е поддржана од Вашингтон и екстремистите на исламската држава. Сириските демократски сили (SDF) синоќа ја започнаа конечната офанзива за елиминирање на последните упоришта под контрола на екстремистите во источната сириска провинција Деир ез Зур. Станува збор за сектор од околу четири квадратни километри во близина на ирачката граница. Сириската опсерваторија […]

The post Жестоки борби меѓу Курдите и ИСИС во Сирија appeared first on Скопје1.мк.

Жестоки борби водат арапско-курдската коалицја која е поддржана од Вашингтон и екстремистите на исламската држава.

Сириските демократски сили (SDF) синоќа ја започнаа конечната офанзива за елиминирање на последните упоришта под контрола на екстремистите во источната сириска провинција Деир ез Зур. Станува збор за сектор од околу четири квадратни километри во близина на ирачката граница.

Сириската опсерваторија за човекови права јавува дека од изутрината се водат силни борби, со воздушни и артилериски удари од меѓународната коалиција предводена од САД.

„Борбата е во тек. Имаше жестоки судири изутринава, со експлозии на мини“ – изјави директорот на Оперваторијата Рами Абдел Рахман.

Меѓу 500 и 600 терористи се наоѓаат во последните џебови под контрола на Исламска држава, изјавил портпаролот на демократските сили, Мустафа Бали.

Тој синоќа изјавил дека пред започнувањето на офанзивата повеќе од 20.000 цивили биле евакуирани од таа област.

 

The post Жестоки борби меѓу Курдите и ИСИС во Сирија appeared first on Скопје1.мк.

Close