АктуелноОхрид

Пронајдена граната од Првата светска војна во Струшко

На 27.05.2024 во 16.10 часот во ОВР Струга е пријавено дека во нива во атар на струшкото село Калишта била пронајдена граната од Првата светска војна со калибар од 95 милиметри. Гранатата била безбедно подигната од стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасување Битола за понатамошна постапка.

извор:МВР