Соопштение за чествувањата за празникот Воведение – Ohrid1
недела, февруари 25, 2024
Наш ИзборНаш изборОхрид

Соопштение за чествувањата за празникот Воведение

Со особена радост ве покануваме на сеноќното молитвено бдение во Манастирот Пречиста Кичевска, по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, коешто ќе започне во недела, на 3 декември, во 21 часот.

На бдението молитвено ќе претстои Старецот Епископ Антаниски г. Партениј, кој ќе чинодејствува со Божествената Литургија на крајот од бдението.
Оваа година голема чест и благослов за нас ќе биде и присуството и молитвеното учество на Старецот на ќелијата на Света Ана во Кареја на Света Гора, сепреподобниот јеромонах Антипа, кој е мошне познат духовник и проповедник, одличен познавач на православната теологија и еклисиологија. Тој ќе допатува со браќа монаси, коишто со своите светогорски напеви ќе го збогатат празничното бдение. Отец Антипа ќе пристигне во Свештената Пречистанска Обител во текот на утрешниот ден и во недела, со почеток во 8:30 ч. ќе богослужи Света Литургија, на која молитвено ќе присуствува и Преосветениот Епископ г. Партениј.

Прегратките на Пречистата Богомајка се ширум отворени за сите вас!

 

Бигорски манастир