АктуелноНаш ИзборНаш изборОхрид

Денеска во Охрид нови 46 лица позитивни на КОВИД 19, 2 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.317 теста, а регистрирани се нови 600 случаи на Ковид-19: Скопје – 229, Охрид – 46, Битола – 38, Куманово – 35, Прилеп – 30, Тетово – 26, Велес – 25, Кавадарци – 24, Струмица – 23, Гостивар – 19, Штип – 17, Радовиш – 11, Кочани – 10, Гевгелија – 9, Неготино – 8, Струга, Крива Паланка, Делчево, Берово и Дебар – по 5, Богданци и Кратово – по 4, Ресен, Крушево и Пехчево – по 3, Кичево, Виница и Пробиштип – по 2, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број позитивни (600), регистрирани се 134 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 6 починати лица, и тоа од: по 2 од Скопје (66 и 75) и од Охрид (83 и 83) и по едно од Ресен (72) и од Радовиш (72).

Сите лица се починати во болнички услови.