Наш ИзборНаш изборОхрид

Во Охрид денеска едно ново позитивно лице со КОВИД 19, оздравени 21 пациент

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.113 тестови, а регистрирани се нови 297 случаи на КОВИД-19: Скопје – 174, Куманово – 21, Битола – 17, Прилеп и Кавадaрци – по 12, Велес – 11, Гостивар – 9, Штип – 8, Тетово – 6, Струмица, Кичево и Радовиш – по 4, Кочани и Гевгелија – по 3, Ресен и Демир Хисар – по 2, Охрид, Струга, Валандово, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (297), регистрирани се 69 реинфекции.

Регистрирани сe 180 оздравени пациенти од: Скопје – 101, Охрид – 21, Велес – 10, Штип – 9, Струга – 8, Битола – 7, Прилеп и Кочани – по 6, Тетово – 3, Гостивар – 2, Куманово, Кавадарци, Струмица, Гевгелија, Неготино, Делчево и Дебар – по 1

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (80г и 71г), едното лице е починато во болнички услови ,а другото лице во домашни услови.Лицата се починати на ден 29.06.2022 и 30.06.2022.

Направени се 1.113 тестови преку: ИЈЗ-133, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-39, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-19, ЦЈЗ Куманово-39, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–84, Жан Митрев (Филип Втори)-16, Авицена-34, Биотек-43, Систина-33, лабораторија Лаор-11, Синлаб-4, Ремедика-6, Плодност-3, Генеа-7, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-5, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 509.

Досега во земјата се направени вкупно 2.088.834 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 315.699, бројот на оздравени пациенти е 304.777, на починати е 9.331, а бројот на активни случаи изнесува 1.591

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      149203, Активни   856
Куманово    16847, Активни    98
Битола      15911, Активни    109
Прилеп      14316, Активни    51
Тетово      13571, Активни    54
Кавадарци   10809, Активни    61
Велес 9892, Активни     52
Гостивар    9660, Активни     30
Охрид 9081, Активни     88
Штип  8151, Активни     35
Струмица    8128, Активни     24
Кичево      5680, Активни     12
Кочани      5141, Активни     21
Струга      4752, Активни     9
Гевгелија   4439, Активни     10
Неготино    3720, Активни     9
Ресен 2765, Активни     6
Свети Николе      2643, Активни     2
Радовиш     2548, Активни     17
Крива Паланка     2425, Активни     7
Делчево     1994, Активни     6
Берово      1693, Активни     1
Дебар 1686, Активни     4
Валандово   1493, Активни     5
Виница      1399, Активни     1
Пробиштип   1278, Активни     8
Богданци    1027, Активни     4
Кратово     972, Активни      3
Крушево     933, Активни      2
Демир Хисар 839, Активни      3
Македонски Брод   745, Активни      2
Демир Капија      595, Активни      1
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      352, Активни      0

извор: МЗ