АктуелноНаш ИзборНаш изборОхрид

Европските вицешампиони блеснаа на „Софија Опен 2022 “

Викендов  Таеквон-до клубот „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид учествуваше на  Меѓународен Таеквондо ИТФ А класа турнир „Софија Опен 2022 “ во соседна Бугарија, учество на овај престижен натпревар зедоа 310 натпреварувачи од 48 клубови од 10 земји.

На овај натпревар  под водство  на Марјанчо Лазаревски црн појас V дан, боите на клубот а воедно и на Македонија ги бранеа тројца натпреварувачи , Европските вицешампиони, Давид Крстески, Христијана Парулеска и Елена Јанеска. Конкуренцијата беше голема и квалитетна,учествуваа многу европски и светски освојувачи на медали.                                                                                              Нашите натпреварувачи  натпреваруваа во две дисциплини форми (борба со замислен противник) и борби (спаринг).                                                                                Покрај тешката конкуренција на борилиштата , најтешко беше со судиите, но нашите шампиони ги оправдаа нашите очекувања и не израдуваа со 2 златни и 3 бронзени медали.

Елена Јанеска , која пред неколку дена влезе во повозрасна категорија (јуниорки 16-17 години – 64 кг) , иако најмлада во нејзината категорија успеа да освои бронзен медал, каде патот до финале и беше запрен од актуелната Европска шампионка во таа категорија Ивет Василева, која воедно и го освои првото место во таа категорија.

Христијана Парулеска  се закити со два медали, осовјувајќи

Златен медал  во борби , женски кадети 11-13 години -45 кг                                                         бронзен медал во форми за црвен појас женски кадети 11-13 години

Давид Крстески  истотака се закити со два медали, осовјувајќи

Златен медал  во борби , јуниори 14-15 години -6 0 кг                                                         бронзен медал во форми за црн појас I дан  јуниори 14-15 години

Христијана Парулеска до златото имаше три борби, додека Давид Крстески  имаше пет борби, водејќи битка и со судиите како Давид и Голијат, сепак на крајот  повторно се искачија  највисоко на пиедесталот.

После овие историски успеси треба да бидеме горди, што имаме врвни натпреварувачи кои не го користат мотото дека е важно само да се учествува, туку се оди , се дава се од себе  и по секоја цена да се победи , за да можеме сите да се радуваме . За сите овие незаборавни моменти и успеси, најзаслужен е нивниот генерален спонзор „ПН МЕТАЛ“ , вели тренерот Марјанчо Лазаревски, кој користи прилика да  изрази најголема благодарност до нив.