АктуелноНаш изборНаш ИзборОхрид

Денеска во Охрид европски Самит за дигитализација на судството

„Придобивките од 4-та индустриска револуција како механизам за враќање на довербата во правосудството” е темата на Европскиот самит за дигитализација на судството кој од денеска во наредните три дена ќе се одржи во Охрид во организација на Министерството за правда, а под покровителство на претседателот на државата Стево Пендаровски.

На самитот, како што информираа организаторите, предвидени се поздравни обраќања на претседателот Стево Пендаровски, министерот за правда Никола Тупанчески, шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадор Клеменс Која и Георг Става од Федерално министерство за правда на Австрија.

Првиот панел е насловен „Градење на политичка волја и овозможување одржливи извори за дигитализација на судскиот систем“ кој според организаторот, има цел преку презентациите и дискусијата да се стави фокус на постојните документи за политики за судска дигитализација, размена на индивидуални искуства и знаење за процесите на дигитална транзиција во нивните судски системи. Панелисти за оваа дискусија се еврокомесарот за проширување Оливер Вархejи, вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, заменик министерот за правда на Турција Зекерија Биркан, министерот за правда и администрација на Хрватска Иван Маленица, министерот за правда на Босна и Херцеговина – Јосип Грубиша и претставник од Министерството за правда на Србија.

 

независен.мк