четврток, февруари 29, 2024
АктуелноНаш изборНаш ИзборОхрид

Официјален дел од самитот Отворен Балкан

Во Охрид денеска е официјалниот дел од самитот на иницијативата Отворен Балкан на кој учествуваат претседателот на Србија Александар Вучиќ, премиерите на Албанија и Северна Македонија Еди Рама и Димитар Ковачевски, како и премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ и претседателот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Зоран Тегелтија во својство на посматрачи. Синоќа беше одржана работна вечера на учесниците, а за денеска се предвидени официјални обраќања на самитот, додека видео-обраќања треба да имаат и еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар.

 

Радио Слободна Европа