АктуелноОхрид

За три дена во Охрид регистрирани 8 позитивни лица на КОВИД 19 и оздравени пет пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена направени се 2.780 тестови, а регистрирани се 151 нови случаи на ковид-19: Скопје – 95, Битола – 18, Охрид – 8, Куманово и Штип – по 5, Прилеп и Тетово – по 3, Кичево, Свети Николе и Делчево – по 2, Кавадарци, Велес, Кочани, Гевгелија, Неготино, Радовиш, Дебар и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (151), регистрирани се 17 реинфекции.

„Регистрирани сe 184 оздравени пациенти од: Скопје – 116, Битола – 27, Прилеп – 7, Берово – 6, Охрид – 5, Куманово, Тетово, Кавадарци и Кочани – по 3, Кичево, Гостивар и Ресен – по 2, Свети Николе, Велес, Гевгелија, Неготино и Струга – по 1. Во текот на изминатите 3 дена (од 20.05 до 22.05.2022) и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица. Досега во земјата се направени вкупно 2.046.474 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.350, бројот на оздравени пациенти е 301.545, на починати е 9.297, а бројот на активни случаи изнесува 508“, се вели во соопштението.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146504, Активни 317
Куманово 16671, Активни 16
Битола 15606, Активни 59
Прилеп 14201, Активни 14
Тетово 13473, Активни 5
Кавадарци 10677, Активни 8
Велес 9785, Активни 3
Гостивар 9604, Активни 4
Охрид 8898, Активни 15
Струмица 8072, Активни 2
Штип 8051, Активни 15
Кичево 5645, Активни 9
Кочани 5089, Активни 3
Струга 4724, Активни 1
Гевгелија 4419, Активни 3
Неготино 3688, Активни 2
Ресен 2746, Активни 9
Свети Николе 2630, Активни 4
Радовиш 2531, Активни 1
Крива Паланка 2415, Активни 1
Делчево 1985, Активни 3
Дебар 1676, Активни 2
Берово 1676, Активни 7
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1393, Активни 0
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 965, Активни 0
Крушево 927, Активни 1
Демир Хисар 835, Активни 1
Македонски Брод 737, Активни 1
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 2
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

 

извор: МЗ

фото: Архива