АктуелноОхрид

Денеска во Охрид едно новозаразено лице со КОВИД 19

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.271 тест, а регистрирани се 89 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 42, Битола – 15, Кочани, Неготино и Ресен – по 4, Кавадарци и Гостивар – по 3, Куманово, Велес, Кичево и Свети Николе – по 2, Прилеп, Охрид, Струмица, Струга, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број позитивни (89), регистрирани се 17 реинфекции.

Регистрирани сe 58 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 29, Битола – 11, Гостивар, Велес и Прилеп – по 3, Куманово, Демир Хисар и Тетово – по 2, Кочани, Кавадарци и Охрид – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“ дополнително не се регистрирани починати лица.

МЗ