АктуелноОхрид

Денеска во Охрид 3 новозаразени лица од КОВИД 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.986 тестови, а регистриран е 201 нов случај на ковид 19. Најмногу случаи има во Скопје – 111, Битола – 27, Кавадарци – 19, Прилеп – 7, Куманово , Кичево и Кочани – по 5, Тетово, Охрид и Гевгелија – по 3, Струмица, Ресен, Крива Паланка и Делчево – по 2, Велес, Гостивар, Радовиш , Дебар и Кратово – по 1 случај.

Од вкупниот број на позитивни (201), регистрирани се 37 реинфекции.

Регистрирани сe 249 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица. И двете се починати во болнички услови.

 

МЗ