Uncategorized

10 новозаразени со Kовид 19 денеска во Охрид, активни случаи во моментов има 92

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.250 тестови, а регистрирани се 319 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 162, Битола – 23, Прилеп – 21, Кавадарци – 20, Куманово – 16, Охрид и Гевгелија – по 10, Кичево и Ресен – по 7, Тетово – 6, Велес, Струмица, Кочани, Радовиш и Богданци – по 4, Гостивар и Свети Николе – по 3, Делчево и Валандово – по 2, Штип, Неготино, Крива Паланка, Берово, Кратово, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (319), регистрирани се 54 реинфекциии.

Регистрирани сe 288 оздравени пациенти од: Скопје – 161, Битола – 23, Прилеп – 18, Куманово – 14, Кавадарци и Велес – по 13, Кичево, Ресен и Крива Паланка – по 6, Тетово – 5, Гостивар – 4, Гевгелија, Штип и Неготино – по 3, Струмица, Кочани и Демир Хисар – по 2, Богданци, Кратово, Крушево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се две починати лица, од Скопје (69г и 71г), починати во болнички услови. Кај пријавените починати лица (2), се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.250 тестови преку: ИЈЗ-205, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-63, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–126, Жан Митрев (Филип Втори)-43, Авицена-51, Биотек-79, Систина-58, лабораторија Лаор-79, Синлаб-6, Ремедика-9, Плодност-7, Генеа-11, Никоб Лаб-227, ВФВ Медикал-25, Ели Медика Плус-21, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-18, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–9, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 973.

Досега во земјата се направени вкупно 1.933.038 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 302.867, бројот на оздравени пациенти е 291.719, на починати е 9.164, а бројот на активни случаи изнесува 1.984.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 141647, Активни 1065
Куманово 16445, Активни 76
Битола 14534, Активни 124
Прилеп 13858, Активни 140
Тетово 13393, Активни 42
Кавадарци 10330, Активни 76
Велес 9618, Активни 48
Гостивар 9506, Активни 28
Охрид 8633, Активни 92
Струмица 7960, Активни 29
Штип 7945, Активни 16
Кичево 5513, Активни 37
Кочани 5014, Активни 22
Струга 4673, Активни 17
Гевгелија 4325, Активни 31
Неготино 3639, Активни 9
Ресен 2658, Активни 25
Свети Николе 2612, Активни 6
Радовиш 2503, Активни 18
Крива Паланка 2399, Активни 6
Делчево 1904, Активни 4
Дебар 1660, Активни 10
Берово 1636, Активни 5
Валандово 1469, Активни 9
Виница 1369, Активни 14
Пробиштип 1259, Активни 2
Богданци 1013, Активни 7
Кратово 956, Активни 13
Крушево 915, Активни 5
Демир Хисар 821, Активни 3
Македонски Брод 732, Активни 0
Демир Капија 583, Активни 2
Македонска Каменица 521, Активни 2
Пехчево 483, Активни 1
Дојран 341, Активни 0