АктуелноОхрид

16 нови позитивни денеска во Охрид и починато едно лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.338 тестови, а регистрирани се 920 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 502, Битола – 54, Куманово – 48, Велес – 40, Тетово – 35, Прилеп – 31, Кавадарци – 27, Штип – 24, Кичево – 20, Струмица и Гостивар – по 18, Охрид – 16, Неготино – 14, Гевгелија – 12, Кочани – 11, Свети Николе и Крива Паланка – по 8, Струга – 7, Ресен – 5, Демир Капија, Виница и Дебар – по 4, Богданци и Кратово – по 3, Делчево – 2, Пробиштип и Радовиш – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (920), регистрирани се 119 реинфекции.

Регистрирани сe 1.190 оздравени пациенти од: Скопје – 1.039, Куманово – 47, Битола – 32, Гостивар – 16, Штип – 13, Дебар – 9, Струмица – 7, Кочани и Ресен – по 5, Радовиш – 3, Велес, Кичево, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Тетово, Кавадарци, Неготино, Берово, Пробиштип и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 11 починато лице: 6 починати лица од Скопје (61г, 66г, 67г, 72г, 78г и 83г), 2 лица од Битола (66г и 88г), по едно од Охрид (91г), Струмица (77г) и Тетово (72г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=11), 6 лица се целосно вакцинирани, кај 9 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3.338 тестови преку: ИЈЗ-329, ЦЈЗ Скопје-86, ЦЈЗ Битола-124, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово–3, ЦЈЗ Куманово-80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–142, Жан Митрев (Филип Втори)-69, Авицена-97, Биотек-132, Систина-67, лабораторија Лаор-150, Синлаб-23, Ремедика-0, Плодност-55, Генеа-5, Никоб Лаб-355, ВФВ Медикал-57, Ели Медика-33, Ројал Медика–9, Спектра-ММ-25, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-26, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.409.

Досега во земјата се направени вкупно 1.846.264 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 287.016, бројот на оздравени пациенти е 267.134, на починати е 8.747, а бројот на активни случаи изнесува 11.135.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 132306, Активни 6314

Куманово 15728, Активни 470

Битола 13728, Активни 519

Прилеп 13259, Активни 362

Тетово 13073, Активни 416

Кавадарци 9778, Активни 447

Гостивар 9214, Активни 234

Велес 9031, Активни 331

Охрид 8327, Активни 275

Штип 7779, Активни 125

Струмица 7687, Активни 239

Кичево 5199, Активни 154

Кочани 4853, Активни 112

Струга 4551, Активни 111

Гевгелија 4054, Активни 166

Неготино 3484, Активни 171

Свети Николе 2578, Активни 85

Ресен 2497, Активни 65

Радовиш 2424, Активни 88

Крива Паланка 2310, Активни 66

Делчево 1864, Активни 50

Берово 1683, Активни 26

Дебар 1552, Активни 22

Валандово 1487, Активни 65

Виница 1343, Активни 30

Пробиштип 1274, Активни 13

Богданци 966, Активни 53

Кратово 914, Активни 24

Крушево 858, Активни 14

Демир Хисар 799, Активни 16

Македонски Брод 677, Активни 34

Демир Капија 526, Активни 18

Македонска Каменица 519, Активни 7

Пехчево 446, Активни 8

Дојран 248, Активни 5