Денеска во Охрид 35 новозаразени лица од КОВИД 19, едно починато лице – Ohrid1
недела, февруари 25, 2024
АктуелноНаш ИзборНаш изборОхрид

Денеска во Охрид 35 новозаразени лица од КОВИД 19, едно починато лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.531 тест, а регистрирани се 632 нови случаи на Ковид-19 од: Скопје – 470, Охрид – 35, Прилеп – 25, Кавадарци и Штип по 17, Струмица – 14, Велес – 10, Гевгелија – 9, Кичево – 5, Неготино – 4, Куманово – 3, Тетово, Битола, Гостивар, Струга, Крива Паланка, Дебар, Валандово и Богданци по 2 и по еден заразен од Кочани, Свети Николе, Ресен, Радовиш, Делчево, Виница и Пробиштип.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 7 починати лица: по двајца починати од Скопје (68 и 76 години) и Битола (40 и 75 години) и по едно починато лице од Прилеп (67), Охрид (72) и Крушево (74). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, регистрирани се и 4 смртни случаи во периодо од 20. декември до 5. јануари. Пријавените починати се од Прилеп, Кратово, Дебар и Гостивар, на возраст од 69 до 87 години. Од пријавените 2 лица се починати во болнички и 2 во домашни услови.

Во последните 24 часа регистрирани сe и 248 оздравени пациенти од: Скопје – 142, Битола – 22, Кавадарци – 13, Охрид – 10, Прилеп – 7, Куманово – 6, Штип, Струмица, Велес и Гевгелија по 5, Валандово, Ресен и Македонски Брод по 4, Тетово, Богданци и Берово по 3, Дојран – 2 и по еден оздравен од Кичево, Неготино, Струга, Кочани и Делчево.

 

МЗ