АктуелноОхрид

38 нови ковид позитивни лица денеска во Охрид, оздравени 13 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 7.188 тестирања, а регистрирани се 1.375 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 852, Битола – 135, Прилеп – 70, Куманово и Кавадарци – по 38, Охрид и Штип – по 25, Струмица – 21, Ресен – 18, Тетово и Гевгелија – по 14, Неготино – 13, Гостивар, Велес и Радовиш – по 10, Валандово – 9, Пробиштип, Демир Хисар и Крушево – по 8, Кичево и Богданци – по 7, Делчево и Крива Паланка – по 6, Кочани – 5, Струга, Виница, Македонски Брод и Свети Николе – по 3, Дебар, Кратово и Пехчево – по 2.

Регистрирани сe 217 оздравени пациенти од: Скопје – 116, Охрид – 13, Прилеп – 12, Битола – 10, Струмица и Куманово – по 9, Кавадарци – 8, Гевгелија – 4, Велес, Штип, Кичево, Ресен, Крива Паланка и Берово – по 3, Струга, Валандово, Демир Хисар, Крушево, Македонски Брод и Делчево – по 2, Тетово, Кочани, Свети Николе, Радовиш Пробиштип и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 2 починати лица: по едно починато лице од Скопје (75г) и Кавадарци (61г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 2 лица, по едно лице од Тетово (84г) и Делчево (74г), починати на 28.12.2021 и 02.01.2022г. Пријавените се починати во домашни услови.

Направени се 7.188 тестови преку: ИЈЗ-411, ЦЈЗ Скопје-96, ЦЈЗ Битола-110, ЦЈЗ Прилеп-68, ЦЈЗ Тетово–15, ЦЈЗ Куманово-112, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–177, Жан Митрев (Филип Втори)-234, Авицена-394, Биотек-515, Систина-125, лабораторија Лаор-410, Синлаб-42, Ремедика-18, Плодност-134, Генеа-26, Никоб лаб-763, ВФВ Медикал-106, Ели Медика-98, Ројал Медика–82, Спектра-ММ-35, Рапид Лаб–20, Жан Митрев Струмица–56, Нова Лаб Дијагностика–13, Рамус-28, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.097.

Досега во земјата се направени вкупно 1.626.464 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 228.540, бројот на оздравени пациенти е 213.722, на починати е 8.000, а бројот на активни случаи изнесува 6.818.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 101168, Активни 3869
Куманово 13225, Активни 138
Тетово 11468, Активни 76
Прилеп 11014, Активни 404
Битола 9619, Активни 544
Гостивар 8108, Активни 34
Велес 7579, Активни 137
Кавадарци 7572, Активни 241
Охрид 6935, Активни 268
Штип 6821, Активни 105
Струмица 6381, Активни 162
Кичево 4361, Активни 77
Кочани 4138, Активни 52
Струга 3962, Активни 40
Гевгелија 3016, Активни 126
Неготино 2676, Активни 60
Свети Николе 2164, Активни 22
Крива Паланка 1984, Активни 39
Ресен 1934, Активни 113
Радовиш 1844, Активни 52
Берово 1484, Активни 8
Делчево 1487, Активни 37
Дебар 1461, Активни 3
Виница 1183, Активни 5
Пробиштип 1153, Активни 13
Валандово 1070, Активни 63
Кратово 791, Активни 3
Богданци 705, Активни 37
Демир Хисар 659, Активни 23
Крушево 618, Активни 18
Македонски Брод 552, Активни 32
Демир Капија 439, Активни 6
Македонска Каменица 430, Активни 6
Пехчево 361, Активни 2
Дојран 178, Активни 3