Државниот врв во Приштина итно ќе се состани

Претседателот на косовскиот парламент, Кадри Весели, ги повикал на итен состанок претседателот на државата Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир Лимај, пренесува агенцијата „Спутник“ повикувајќи се на косовски медиуми. И покрај тоа што впечатокот е дека косовските лидери се „миленици на Западот“ и во добри односи со сите западни земји, сепак реалноста е […]

The post Државниот врв во Приштина итно ќе се состани appeared first on Скопје1.мк.

Претседателот на косовскиот парламент, Кадри Весели, ги повикал на итен состанок претседателот на државата Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и вицепремиерот Фатмир Лимај, пренесува агенцијата „Спутник“ повикувајќи се на косовски медиуми.
И покрај тоа што впечатокот е дека косовските лидери се „миленици на Западот“ и во добри односи со сите западни земји, сепак реалноста е поинаква.

Неофицијално според белградскиот весник „Блиц“ Берлин „го избегнува“ косовскиот претседател Хашим Тачи, бидејќи, наводно, не можел да му го прости „предавството“ на агенти на гермнската разузнавачка служба БНД од пред неколку години.
Косово се наоѓа заплеткано во незапаметена политичка криза, откако можната разврска од дијалогот со Србија предизвика дополнителна поделба во тамошните политички кругови, пренесува порталот „Еурактив“.

Инаку ЕУ бараше таксите кон Србија да бидат укинати бидејќи Србија нема да ги продолжи преговорите додека тоа не се случи. Владата на Косово го отфри барањето. Но, кога САД го побараа истото, дојде до поделба меѓу косовските политички лидери – Карди Весели и Рамуш Харадинај. Политичките лидери на Косово и на Србија, во повеќе наврати истакнуваа дека се против ваквата идеја.

The post Државниот врв во Приштина итно ќе се состани appeared first on Скопје1.мк.

Close