(ВИДЕО) Се реконструира патот Ќафасан-Струга, сообраќајот на две места се одвива по една лента – Ohrid1
недела, февруари 25, 2024
АктуелноОхрид

(ВИДЕО) Се реконструира патот Ќафасан-Струга, сообраќајот на две места се одвива по една лента

Градежни активности на магистралата Струга – Ќафасан. Патот полн со дупки,  небезбеден и црна точка која одзема човечки животи и многу сообраќајни незгоди конечно се реконстроира. Жителите од овој дел на Македонија често апелираа дека патот е небезбеден, полн со пукнатини, дупки и нерамнини. Стружани неколку пати организираа и протести за реконструкција на делницата.

Од Агенцијата за државни патишта неодамна обелоденија дека за рехабилитација на целата патна делница, Подмоље– Струга –Ќафасан со должина од 19,3 километри,веќе биле обезбедени средства од Европската банка за обнова и развој во висина од 8 милиони евра.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by News1.mk (@news1.mk)

 

видео: Охрид 1