АктуелноНаш изборНаш ИзборОхрид

Почнува Петровденскиот (Апостолски) пост

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува Петровденскиот пост во чест на светите Апостоли Петар и Павле, и му претходи на празникот Петровден, кој секогаш се одбележува на 12 јули.