АктуелноНаш изборНаш ИзборОхрид

Јаулески: Нека остане забележано дека народот плаќа 110 денари за литар гориво само поради СДС!

Денеска, владејачкото мнозинство гласаше против Законот за акцизите со кој требаше да се намалат за 5️⃣0️⃣% за течните горива, како и Законот за ДДВ кој од 5️⃣ ќе се намалеше на 0️⃣% за храна, а на горивата од 1️⃣8️⃣ на 5️⃣%.
Пресметано, за народот да има јасна слика што предложивме, тоа би било вака:
⛽ Еуросупер 95 би чинел 86 денари
⛽ Еуросупер 98 – 88 денари
⛽ Дизелот – 82,4 денари.
Оваа криминална власт сето ова го одби, бидејќи поради нивните големи апетити и тоа што им “лепе рачето”, народски кажано, државната каса е празна!
Македонскиот народ ја плаќа неспособноста на власта од сопствен џеб, од сопствената пот и одделува од својот залак за овие докажани криминалци да аздисуваат!
❗Крајно време е СДС да си оди!
Народот мора да се обедини, доста е!
-напиша во својата ФБ објава пратеникот Јован Јаулески.