АктуелноОхрид

Денеска во Охрид регистрирани две нови позитивни лица на КОВИД 19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.112 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 52, Битола – 8, Берово – 4, Велес – 3, Охрид – 2, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Штип, Неготино и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (75), регистрирани се 12 реинфекции.

Регистрирани сe 88 оздравени пациенти од: Скопје – 71, Битола – 12, Прилеп – 3, Тетово и Гевгелија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително е регистрирано едно починато лице од Скопје (86г), починато во болнички услови на датум 31.05.2022 година.

Направени се 1.112 тестови преку: ИЈЗ-156, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-10, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–54, Жан Митрев (Филип Втори)-31, Авицена-28, Биотек-26, Систина-21, лабораторија Лаор-13, Синлаб-29, Ремедика – 9, Плодност-17, Генеа-6, Никоб Лаб-49, ВФВ Медикал-7, Ели МедикаПлус-17, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 528.

Досега во земјата се направени вкупно 2.057.173 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.097, бројот на оздравени пациенти е 302.290, на починати е 9.307, а бројот на активни случаи изнесува 500.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147023, Активни 331
Куманово 16674, Активни 5
Битола 15670, Активни 44
Прилеп 14215, Активни 7
Тетово 13481, Активни 6
Кавадарци 10687, Активни 6
Велес 9797, Активни 10
Гостивар 9608, Активни 4
Охрид 8930, Активни 30
Струмица 8073, Активни 1
Штип 8073, Активни 18
Кичево 5651, Активни 3
Кочани 5095, Активни 5
Струга 4728, Активни 1
Гевгелија 4422, Активни 1
Неготино 3695, Активни 8
Ресен 2751, Активни 2
Свети Николе 2634, Активни 3
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2418, Активни 1
Делчево 1986, Активни 1
Берово 1689, Активни 10
Дебар 1677, Активни 1
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1393, Активни 1
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 1
Демир Хисар 835, Активни 0
Македонски Брод 738, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

фото: Архива