АктуелноНаш изборОхрид

Хуманитарна велосипедска тура околу Охридското Езеро

Хуманитарна велосипедска тура околу Охридското Езеро ќе се одржи денеска во организација на Здружението за друмски и планински велосипедизам „MacedonianBikeRiders“.

Осмото издание на „Tour de Lake“, е за поддршка и помош на Светлана Георгиевска, самохрана мајка, по потекло од Украина. Во моментов нема постојан дом за живеење заедно со нејзиното дете, а покрај тоа има и онколошки здравствен проблем. Кога ја дознавме, приказната со Светлана, одлучивме ние како Здружение оваа година турата околу Охридското Езеро да ја организираме, токму за неа и колку што е во наша моќ, заедно со сите љубители на велосипедизмот да и помогнеме, соопшти организаторот.

Пријавувањето за учество, според информацијата, е со донација од 300 или 500 денари, со што секој учесник ќе добие стартен пакет, обезбеден од поддржувачи на настанот.

До пред почетокот на возењето пријавувањето може да се изврши електронски или лично во салонот на Мерида или на денот на турата. Може да се пријават и оние кои сакаат да помогнат, а не се во можност да бидат дел од овој хуманитарен настан. Од секоја донација, а со која во истовреме ќе се изврши и пријавување, по електронски пат треба да се направи „Screenshot“ и да се испрати на Вибер на 071 604-604 или на „е-поштата macedonianbikeriders@gmail.com“, посочува Здружението.

 

Стартот на турата е во 9 часот на паркингот пред спортската сала Билјанини извори во Охрид. Ќе се вози по стариот пат кон Струга покрај езерото, преку Калишта кон граничниот премин Ќафасан, преку Лин, Поградец, Свети Наум до Охрид, во должина од 92 километри.

 

МИА