АктуелноОхрид

Во Охрид денеска регистрирани 5 нови случаи позитивни на КОВИД 19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.798 тестови, а регистрирани се 124 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 67, Битола – 24, Прилеп – 8, Охрид – 5, Берово – 4, Тетово и Кичево – по 3, Куманово – 2, Кавадарци, Велес, Гостивар, Струмица, Кочани, Ресен, Делчево и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (124), регистрирани се 22 реинфекции.

Габата на нозете може многу брзо да доведе до смрт. Спречете го!
Регистрирани сe 114 оздравени пациенти од: Скопје – 66, Битола – 21, Берово и Тетово – по 4, Куманово и Струмица – по 3, Прилеп, Кавадарци, Штип и Радовиш – по 2, Кичево, Велес , Ресен, Делчево и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се 1.798 тестови преку: ИЈЗ-171, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-76, ЦЈЗ Прилеп-23, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-22, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–121, Жан Митрев (Филип Втори)-25, Авицена-32, Биотек-41, Систина-46, лабораторија Лаор-32, Синлаб-13, Ремедика-13, Плодност-7, Генеа-17, Никоб Лаб-128, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–21, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 832.

Досега во земјата се направени вкупно 2.015.726 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.434, бројот на оздравени пациенти е 299.653, на починати е 9.278, а бројот на активни случаи изнесува 503.

Еве ја главната заблуда за дијабетесот во Македонија која ги скратува животите!
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145473, Активни 266

Куманово 16628, Активни 9

Битола 15277, Активни 86

Прилеп 14135, Активни 19

Тетово 13449, Активни 7

Кавадарци 10629, Активни 19

Велес 9760, Активни 17

Гостивар 9573, Активни 3

Охрид 8831, Активни 19

Струмица 8050, Активни 5

Штип 8014, Активни 10

Кичево 5613, Активни 13

Кочани 5073, Активни 3

Струга 4715, Активни 2

Гевгелија 4399, Активни 3

Неготино 3677, Активни 3

Ресен 2714, Активни 2

Свети Николе 2624, Активни 0

Радовиш 2528, Активни 0

Крива Паланка 2413, Активни 0

Делчево 1972, Активни 2

Дебар 1673, Активни 0

Берово 1653, Активни 9

Валандово 1485, Активни 0

Виница 1390, Активни 2

Пробиштип 1265, Активни 0

Богданци 1019, Активни 0

Кратово 964, Активни 2

Крушево 926, Активни 0

Демир Хисар 828, Активни 0

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 2

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 346, Активни 0