АктуелноОхрид

Три нови позитивни лица денеска во Охрид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 2.216 тестови, а регистрирани се 185 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 114, Битола – 29, Кавадарци – 9, Прилеп, Велес, и Штип – по 4, Тетово и Охрид – по 3, Куманово, Гостивар, Неготино, Радовиш и Делчево – по 2, Струмица, Гевгелија, Виница, Кратово и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (185), регистрирани се 28 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

Регистрирани сe 124 оздравени пациенти од: Скопје – 69, Битола – 16, Кавадарци – 11, Прилеп – 8, Тетово и Куманово – по 3, Делчево, Велес, Гевгелија и Кичево – по 2, Гостивар, Неготино, Струмица, Ресен, Свети Николе и Демир Хисар – по 1

Направени се 2.216 тестови преку: ИЈЗ-256, ЦЈЗ Скопје-93, ЦЈЗ Битола-47, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-12, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–147, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-37, Биотек-44, Систина-41, лабораторија Лаор-58, Синлаб-9, Ремедика-16, Плодност-4, Генеа-6, Никоб Лаб-196, ВФВ Медикал-28, Ели Медика Плус-21, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.037

Досега во земјата се направени вкупно 1.988.999 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.152, бројот на оздравени пациенти е 297.724, на починати е 9.256, а бројот на активни случаи изнесува 1.172

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 144767, Активни 628
Куманово 16605, Активни 28
Битола 15056, Активни 166
Прилеп 14088, Активни 60
Тетово 13438, Активни 13
Кавадарци 10587, Активни 41
Велес 9713, Активни 15
Гостивар 9560, Активни 18
Охрид 8804, Активни 47
Струмица 8028, Активни 16
Штип 7992, Активни 14
Кичево 5592, Активни 27
Кочани 5066, Активни 7
Струга 4704, Активни 2
Гевгелија 4391, Активни 8
Неготино 3668, Активни 6
Ресен 2705, Активни 15
Свети Николе 2622, Активни 5
Радовиш 2521, Активни 11
Крива Паланка 2413, Активни 4
Делчево 1971, Активни 17
Дебар 1673, Активни 1
Берово 1639, Активни 0
Валандово 1481, Активни 2
Виница 1387, Активни 5
Пробиштип 1264, Активни 0
Богданци 1019, Активни 1
Кратово 962, Активни 2
Крушево 928, Активни 5
Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 591, Активни 5
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 2
Дојран 344, Активни 0