АктуелноОхрид

Денеска во Охрид два нови случаи позитивни на КОВИД 19, оздравени 6 лица

Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.020 тестови, а регистрирани се 163 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 102, Битола – 18, Куманово – 8, Прилеп и Ресен – по 5, Кавадарци, Велес и Кичево – по 3, Тетово, Охрид, Струмица, Гевгелија и Делчево – по 2, Гостивар, Радовиш, Валандово, Виница, Кратово и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (163), регистрирани се 24 реинфекции.

Регистрирани сe 259 оздравени пациент од: Скопје – 153, Кавадарци – 21, Битола – 17, Куманово, Прилеп и Велес – по 8, Гостивар – 7, Ресен и Охрид – по 6, Тетово и Делчево – по 4, Кичево, Струмица, Струга и Неготино – по 3, Крива Паланка – 2, Валандово, Кочани и Свети Николе – по 1.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица од: Скопје (1), Тетово (1), Охрид (1) и Струмица (1), на возраст од 64 години до 83 години. Пријавените лица се починати во период од 02.03.2022 до 21.03.2022 гоидна. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (4), кај 3 починати лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.020 тестови преку: ИЈЗ-148, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-56, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-17, ЦЈЗ Куманово-34, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-9, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–85, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-47, Биотек-61, Систина-29, лабораторија Лаор-39, Синлаб-7, Ремедика-17, Плодност-12, Генеа-7, Никоб Лаб-323, ВФВ Медикал-28, Ели Медика Плус-22, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 915

Досега во земјата се направени вкупно 1.978.825 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.507, бројот на оздравени пациенти е 296.833, на починати е 9.240, а бројот на активни случаи изнесува 1.434.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 144385, Активни 763
Куманово 16593, Активни 35
Битола 14962, Активни 169
Прилеп 14057, Активни 77
Тетово 13430, Активни 13
Кавадарци 10562, Активни 68
Велес 9704, Активни 19
Гостивар 9546, Активни 8
Охрид 8788, Активни 67
Струмица 8024, Активни 21
Штип 7984, Активни 16
Кичево 5586, Активни 30
Кочани 5062, Активни 10
Струга 4703, Активни 9
Гевгелија 4387, Активни 25
Неготино 3664, Активни 4
Ресен 2701, Активни 19
Свети Николе 2619, Активни 5
Радовиш 2518, Активни 9
Крива Паланка 2412, Активни 4
Делчево 1964, Активни 22
Дебар 1673, Активни 4
Берово 1639, Активни 2
Валандово 1480, Активни 3
Виница 1384, Активни 7
Пробиштип 1266, Активни 3
Богданци 1019, Активни 2
Кратово 961, Активни 2
Крушево 928, Активни 10
Демир Хисар 826, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 590, Активни 4
Македонска Каменица 524, Активни 1
Пехчево 486, Активни 1
Дојран 344, Активни 0