АктуелноОхрид

СВР Охрид поднесе кривична за Прилепчанец – постирал коментар со кој  поттикнал омраза

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 31 годишен Прилепчанец. Тој, на 19.10.2021 година, по објавен текст на електронски портал, постирал коментар со кој  поттикнал омраза кон определена група или поединец.