АктуелноОхрид

16 нови позитивни денеска во Охрид и оздравени 19 лица

Во последните 24 часа од ковид-19 починале 20 лица, а во регистерот на умрени лица се запишани уште две лица. Сите починати, како што соопшти Министерството за здравство, имале претходни болести. Од направени 4.078 тестови регистрирани се 838 случаи на инфекција со вирусот, а од нив 118 лица по втор пат се заразиле со болеста. Нема податоци колку од заразените или починатите биле имунизирани на ковид-19 со најмалку две дози вакцина.

Министерството за здравство информира дека согласно податоците на Институтот за јавно здравје, нови позитивни случаи на ковид-19 се регистрирани во следните градови:

Скопје – 430, Велес – 52, Битола – 42, Куманово – 40, Тетово – 34, Прилеп – 33, Струмица – 23, Кавадарци – 22, Кичево – 19, Неготино – 17, Охрид – 16, Штип – 15, Гостивар – 14, Гевгелија и Ресен – по 12, Кочани – 10, Радовиш – 9, Струга – 8, Дебар – 7, Крива Паланка – 4, Делчево, Валандово, Виница и Демир Хисар – по 3, Богданци – 2, Свети Николе, Берово, Кратово, Крушево и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (838), регистрирани се 118 реинфекции.

Регистрирани сe 1.140 оздравени пациенти од: Скопје – 413, Битола – 98, Кавадарци – 97, Велес – 91, Тетово – 61, Гостивар – 49, Струмица – 43, Куманово и Кичево – по 41, Неготино – 38, Гевгелија – 29, Свети Николе – 25, Охрид – 19, Кочани – 15, Прилеп – 14, Штип и Крива Паланка – по 10, Демир Капија – 8, Ресен и Валандово – по 7, Виница – 6, Струга и Дебар – по 5, Богданци – 3, Делчево – 2, Демир Хисар, Крушево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 20 починати лица: 10 починати лица од Скопје (69г, 73г, 76г, 77г, 77г, 80г, 81г, 83г, 84г и 85г), 3 починати лица од Тетово (64г, 72г и 74г) и по едно од Кочани (70г), Кратово (84г), Крива Паланка (71г), Куманово (68г), Неготино (83г), Прилеп (83г) и Струмица (78г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, дополнително се пријавени 2 починати лица од Скопје. Починатите лица се на возраст од 77г. и 86г. Лицата за починати се пријавени во период од 3 до 14.февруари. Починати се во болнички услови.

Кај починатите 22 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 4.078 тестови преку: ИЈЗ-326, ЦЈЗ Скопје-72, ЦЈЗ Битола-103, ЦЈЗ Прилеп-65, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–142, Жан Митрев (Филип Втори)-85, Авицена-132, Биотек-167 Систина-76, лабораторија Лаор-210, Синлаб-27, Ремедика-19, Плодност-53, Генеа-26, Никоб Лаб-441, ВФВ Медикал-88, Ели Медика-38, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-23, Рапид Лаб–19, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–11, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.815.

Досега во земјата се направени вкупно 1.866.119 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 292.660, бројот на оздравени пациенти е 275.948, на починати е 8.891, а бројот на активни случаи изнесува 7.821.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 135.409, Активни 4.479
Куманово 15.980, Активни 337
Битола 14.009, Активни 371
Прилеп 13.406, Активни 234
Тетово 13.282, Активни 283
Кавадарци 9.968, Активни 252
Гостивар 9.315, Активни 139
Велес 9.278, Активни 313
Охрид 8.430, Активни 151
Штип 7.865, Активни 99
Струмица 7.831, Активни 183
Кичево 5.310, Активни 118
Кочани 4.905, Активни 69
Струга 4.607, Активни 77 Гевгелија 4.152, Активни 110
Неготино 3.573, Активни 121
Свети Николе 2.607, Активни 39
Ресен 2.548, Активни 69
Радовиш 2.473, Активни 74
Крива Паланка 2.346, Активни 42
Делчево 1.877, Активни 20
Берово 1.702, Активни 20
Дебар 1.594, Активни 44
Валандово 1.515, Активни 38
Виница 1.361, Активни 17
Пробиштип 1.281, Активни 9
Богданци 983, Активни 32
Кратово 923, Активни 19
Крушево 872, Активни 15
Демир Хисар 810, Активни 15
Македонски Брод 681, Активни 10
Демир Капија 538, Активни 10
Македонска Каменица 519, Активни 1
Пехчево 456, Активни 9
Дојран 254, Активни 2