АктуелноОхрид

Во Охрид денеска нови 38 позитивни лица на КОВИД 19, оздравени 28 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови, а регистрирани се 1.635 нови случаи на Ковид-19:

Скопје – 785, Прилеп – 121, Битола – 110, Куманово – 78, Кичево – 47, Кавадарци – 44,
Велес – 41, Струмица – 39, Гостивар и Охрид – по 38, Тетово – 37, Радовиш – 28, Штип – 27, Струга – 25, Гевгелија – 23, Кочани – 21, Неготино – 20, Ресен – 17, Крива Паланка, Валандово и Крушево – по 11, Свети Николе и Делчево – по 9, Берово – 7, Македонска Каменица – 6, Богданци и Македонски Брод – по 5, Виница и Пробиштип – по 4, Кратово, Демир Хисар, Демир Капија и Пехчево – по 3 и Дебар – 2. Од вкупниот број на позитивни (1.635), регистрирани се 184 реинфекции.

Регистрирани сe 1.276 оздравени пациенти од: Скопје – 794, Битола – 114, Прилеп – 85, Куманово – 38, Штип – 31, Охрид – 28, Гевгелија – 27, Кавадарци – 20, Кичево – 19, Гостивар – 16, Велес – 15, Кочани – 13, Тетово – 11, Делчево – 10, Ресен – 9, Свети Николе, Радовиш, Богданци и Крушево – по 5, Струга и Пробиштип – по 4, Неготино и Берово – по 3, Дебар, Виница, Македонски Брод и Пехчево – по 2, Кратово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран – по 1 лице.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 6 починати лица од Скопје (50г, 66г, 66г, 67г, 83г и 85г), 2 починати лица од Битола (62г и 69г) и едно починато лице од Прилеп (77г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Направени се 7.564 тестови преку: ИЈЗ-397, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-110, ЦЈЗ Прилеп-67, ЦЈЗ Тетово–14, ЦЈЗ Куманово-144, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–169, Жан Митрев (Филип Втори)-138, Авицена-403, Биотек-326, Систина-150, лабораторија Лаор-445, Синлаб-116, Ремедика-30, Плодност-111, Генеа-24, Никоб Лаб-995, ВФВ Медикал-119, Ели Медика-35, Ројал Медика–79, Спектра-ММ-35, Рапид Лаб–46, Жан Митрев Струмица–54, Нова Лаб Дијагностика–74, Рамус-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.371.

Досега во земјата се направени вкупно 1.700.555 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 243.284, бројот на оздравени пациенти е 219.616, на починати е 8.092, а бројот на активни случаи изнесува 15.576.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 109149, Активни 8336
Куманово 13747, Активни 529
Прилеп 11842, Активни 872
Тетово 11690, Активни 232
Битола 10978, Активни1415
Гостивар 8317, Активни 204
Кавадарци 7949, Активни 423
Велес 7849, Активни 295
Охрид 7381, Активни 543
Штип 7078, Активни 255
Струмица 6622, Активни 306
Кичево 4584, Активни 229
Кочани 4297, Активни 160
Струга 4104, Активни 152
Гевгелија 3245, Активни 245
Неготино 2817, Активни 150
Свети Николе 2236, Активни 70
Крива Паланка 2061, Активни 92
Ресен 2066, Активни 159
Радовиш 2006, Активни 173
Делчево 1574, Активни 85
Берово 1535, Активни 49
Дебар 1476, Активни 15
Виница 1214, Активни 33
Пробиштип 1203, Активни 49
Валандово 1193, Активни 144
Кратово 811, Активни 21
Богданци 754, Активни 56
Крушево 752, Активни 136
Демир Хисар 695, Активни 47
Македонски Брод 584, Активни 35
Демир Капија 454, Активни 18
Македонска Каменица 452, Активни 23
Пехчево 379, Активни 17
Дојран 190, Активни 8