АктуелноОхрид

Во Охрид денеска 26 нови позитивни на КОВИД 19 и оздравени 12 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 11.479 тестови, а регистрирани се 1.396 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица: по едно починато лице од Демир Хисар(78г), Битола (79г), Ресен (73г), Прилеп (76г) Штип (63г) и Македонска Каменица (73г). Пријавените лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, пријавени се 3 лица, по едно лице од Тетово, Струмица и Кичево, починати во период од 17 – 18.12.2021. Починатите се на возраст од 68 години до 87 години. Од пријавените едно лице е починато во болнички услови и 2 во домашни услови.

Новите случаи се во Скопје – 790, Битола – 164, Прилеп – 80, Кавадарци – 41, Куманово – 31, Охрид и Гевгелија – 26, Гостивар – 24, Кичево – 22, Велес – 21, Ресен – 19, Тетово – 18, Неготино – 17, Штип и Кочани – по 16, Струга – 12, Крушево – 9, Пробиштип – 8, Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш – по 7, Валандово и Македонски Брод – по 6, Струмица – 5, Делчево – 4, Богданци и Пехчево – по 3, Виница и Кратово – по 2, Берово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 348 оздравени пациенти од: Скопје – 199,Битола – 32, Кавадарци – 26, Ресен – 13, Охрид – 12, Тетово – 10, Неготино – 9, Гевгелија – 8, Штип – 6, Куманово, Гостивар, Велес и Струмица – по 4, Кичево и Валандово – по 3, Кочани, Радовиш, Делчево и Дојран – по 2, Струга, Свети Николе и Македонска Каменица – по 1.

Направени се 11.479 тестови преку: ИЈЗ-308, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-123, ЦЈЗ Прилеп-77, ЦЈЗ Тетово–8, ЦЈЗ Куманово-253, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –7, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–3,Жан Митрев (Филип Втори)-198, Авицена-313, Биотек-501, Систина-179, лабораторија Лаор-932,Синлаб-158, Ремедика-30, Плодност-222, Генеа-13, Никоб Лаб-1.048, ВФВ Медикал-159, Ели Медика-599, Ројал Медика–120, Спектра-ММ-63, Рапид Лаб–71, Жан Митрев Струмица–71, Нова Лаб Дијагностика–60, Рамус-34, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 5.845.

Досега во земјата се направени вкупно 1.659.878 тестирања на ковид-19. Вкупно дијагностицирани досега се 233.464,оздравеа 214.854,починаа 8.032, а активни се 10.578 болни.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 104109 6152
Куманово 13350 239
Тетово 11533 121
Прилеп 11277 625
Битола 10068 885
Гостивар 8180 102
Кавадарци 7704 314
Велес 7644 177
Охрид 7107 409
Штип 6917 184
Струмица 6446 213
Кичево 4415 119
Кочани 4183 85
Струга 3995 65
Гевгелија 3096 181
Неготино 2708 80
Свети Николе 2179 35
Крива Паланка 2001 56
Ресен 1967 109
Радовиш 1860 65
Делчево 1505 50
Берово 1492 13
Дебар 1464 6
Виница 1193 15
Пробиштип 1170 28
Валандово 1085 69
Кратово 797 8
Богданци 713 37
Демир Хисар 663 26
Крушево 654 53
Македонски Брод 564 29
Демир Капија 440 7
Македонска Каменица 433 7
Пехчево 366 7
Дојран 186 7
Вкупно 233464 10578