АктуелноОхрид

Стружанец загина во сообраќајка

54-годишен жител на струшкото село Долна Белица го загуби животот во сообраќајна несреќа во која би сопатни во автомобилот чиј возач загубил контрола и излетал од патот. Починал на местото на несреќата, а смрт констатирал лекар од Итната помош.

Повредени се и возачот, 41-годишник од истот село, како и вториот сопатник, на возраст од 41 година од Велешта. тие се пренесени во болницата во Гостивар.

-На 15.11.2023 во 22.50 часот во ОВР Гостивар било пријавено дека на магистралниот пат Гостивар-Стража, кај Новоселски пат, патничко моторно возило „опел корса“ со струшки регистарски ознаки, управувано од А.Р.(42) од с.Долна Белица, струшко, излетало од коловозот. Во несреќата, од здобиените повреди на местото починал сопатникот З.А.(54) од с.Долна Белица, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Со телесни повреди се здобиле возачот и уште еден сопатник Б.И.(41) од с.Велешта, струшко, констатирани во Општата болница Гостивар, информира МВР.

Извршен бил увид од Јавен обвинител и увидна екипа од ОВР Гостивар.

 

voxstruga.mk